W drugiej połowie 2021 nastąpił gwałtowny, średnio o ok. 24 proc. r/r, wzrost cen energii elektrycznej. Ale wszystko co najgorsze dopiero przed nami. Trudno nawet prognozować o ile wzrosną ceny energii pod koniec tego roku i w przyszłym, bo nie sposób przewidzieć cen gazu czy węgla, który jest w Polsce głównym surowcem do produkcji prądu. Pewne jest to, że muszą wzrosnąć; według szacunków Urzędu Regulacji Energetyki podwyżki wyniosą od 100 do 180 proc. Rozwiązaniazapewniające obniżenie rachunków stały się najpilniejszą potrzebą konsumentów.
Rosnące opłaty za prąd stają się coraz ważniejszą pozycją w kosztach eksploatacji mieszkania czy domu. Wdrażanie energooszczędnych technologii oraz systemów ograniczających zużycie energii, przestało być jedynie trendem, za którym podążają świadomi konsumenci, stało się nieuchronną koniecznością ekonomiczną, z którą mierzą się odpowiedzialni deweloperzy.
- Musimy pogodzić się z wysokimi cenami energii, tak więc wśród technologii, które w najbliższej przyszłości z pewnością upowszechnią się w budownictwie, są ekorozwiązania, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii i poprawa efektywności energetycznej budynków, aż do ich pasywności. Domy drewniane, z prefabrykatów, idealnie wpisują się w koncepcję budownictwa energooszczędnego. Wychodząc temu naprzeciw, J.W. Construction, już od 2019 roku, taką właśnie pionierską inwestycję realizuje w Ożarowie, opodal Warszawy, na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej. Budujemy osiedle domów jednorodzinnych z naturalnych materiałów, z pompą ciepła jako głównym źródłem ogrzewania oraz wentylacją mechaniczną, która umożliwia swobodną cyrkulację powietrza i rekuperację. Domy są praktycznie pasywne energetycznie, a dodatkowo są przygotowane do montażu systemu fotowoltaicznego, który niemalże do zera ogranicza rachunki za prąd.Postawiliśmy już ponad 50 takich domów i przygotowujemy kolejne etapy. W rozpoczętych w tym roku projektach wielorodzinnych, w technologii modułowej drewnianej, poszliśmy jeszcze o krok dalej. Oprócz pomp ciepła zamontujemy panele fotowoltaiczne - w Warszawie przy ul. Aluzyjnej, gdzie budujemy kameralny budynek z 32 mieszkaniami; i w podkrakowskiej Zawadzie, gdzie niedługo skończy się budowa 9 budynków, w których powstanie 160 mieszkań. To jedne z pierwszych tego typu inwestycji deweloperskich w Polsce – mówi Józef Wojciechowski, właściciel i Przewodniczący Rady Nadzorczej J.W. Construction.
Drewniane domy modułowe wyposażone są w pompy ciepła i rekuperację. Do ogrzania domu, wody użytkowej i wentylacji potrzebują zaledwie 22 kWh/m kw./rok. Wentylacja mechaniczna, która opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym przez rekuperator, to z kolei tani i skuteczny sposób na zapewnienie stałej, niezależnej od warunków atmosferycznych, wymiany powietrza w pomieszczeniach; energooszczędny, bo w trakcie tego procesu odzyskiwana jest energia z wywiewanego z domu ciepłego, pełnego wilgoci, alergenów i nasyconego dwutlenkiem węgla, powietrza, która ogrzewa oczyszczone przez system filtrów powietrze nawiewane z zewnątrz. Domy są wolne od smogu, bakterii, wirusów i alergenów. Materiały wykorzystane do ich budowy wyprodukowane są na bazie naturalnych surowców i komponentów. Energooszczędność i ekologia w praktyce.